# MWI150-06A8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MWI150-06A8
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mwi150-06a8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mwi150-06a8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Three Phase Inverter
- **Current:** 170 A
- **IGBT Type:** NPT
- **Input:** Standard
- **Input Capacitance (Cies) @ Vce:** 6.5 nF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** No
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Power:** 515 W
- **Supplier Device Package:** E3
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.5V @ 15V, 150A
- **Voltage:** 600 V