# MWE6IC9100NBR1-FR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MWE6IC9100NBR1-FR
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mwe6ic9100nbr1-fr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mwe6ic9100nbr1-fr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 120 mA
- **Current Rating (Amps):** 10µA
- **Frequency:** 869MHz ~ 960MHz
- **Gain:** 33.5dB
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Power:** 100W
- **Supplier Device Package:** TO-272 WB-14
- **Technology:** LDMOS
- **Voltage:** 26 V