# MVTD36BF030M040B00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MVTD36BF030M040B00
- **Manufacturer:** Vicor
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mvtd36bf030m040b00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mvtd36bf030m040b00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 40A
- **Frequency:** 1.43MHz
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Isolated
- **Regulator Topology:** Buck
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** MVTM36Bx030M040B00
- **Voltage:** 26V ~ 50V