# MVPS1000-1024-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MVPS1000-1024-R
- **Manufacturer:** EOS Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mvps1000-1024-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mvps1000-1024-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cUL, NEMKO, UL
- **Current:** 41.67 A
- **Efficiency:** 93%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1000W
- **Size:** 9.51" L x 5.00" W x 1.61" H (241.6mm x 127.0mm x 41.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4.245 kV