# MV036F011M100-CB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MV036F011M100-CB
- **Manufacturer:** Vicor
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mv036f011m100-cb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mv036f011m100-cb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 100A
- **Frequency:** 3MHz
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Isolated
- **Power:** 120 W
- **Regulator Topology:** Buck
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** MV036F011M100
- **Voltage:** 26V ~ 50V