# MURF20020
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MURF20020
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/murf20020
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/murf20020#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25 A @ 50 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 75 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-244
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.3 V @ 100 A