# MUR2X030A06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MUR2X030A06
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mur2x030a06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mur2x030a06#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/21/33/8121333-1242-1313-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25 A @ 600 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 60 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOT-227
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.5 V @ 30 A