# MUR2X030A04
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MUR2X030A04
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mur2x030a04
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mur2x030a04#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/21/33/8121333-1242-1313-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25 A @ 400 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOT-227
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.3 V @ 30 A