Part Number: MUN2237T1G Manufacturer: On Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - Bipolar (BJT) - Single, Pre-Biased Product URL: https://distyparts.com/product/mun2237t1g RFQ URL: https://distyparts.com/product/mun2237t1g#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/MM/UN/22/MMUN2237LT1GOSDKR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/48/56/2548560-2156-HZM3.3WA-JTR-E-ND.jpg Summary: MUN2237T1G is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by On Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MUN2237T1G is a transistors - bipolar (bjt) - single, pre-biased from On Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 100 mA DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: 80 @ 5mA, 10V Mounting Type: Surface Mount Power: 338 mW Resistor: 22 kΩ Supplier Device Package: SC-59 Transistor Type: NPN - Pre-Biased Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: 250mV @ 5mA, 10mA Voltage: 50 V Distributor Offers: 1. Flip Electronics | Stock: 39000 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 39000 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/on-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-bipolar-bjt-single-pre-biased Canonical URL: https://distyparts.com/product/mun2237t1g