# MUN2237T1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MUN2237T1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single, Pre-Biased
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mun2237t1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mun2237t1g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 80 @ 5mA, 10V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 338 mW
- **Resistor:** 22 kΩ
- **Supplier Device Package:** SC-59
- **Transistor Type:** NPN - Pre-Biased
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 250mV @ 5mA, 10mA
- **Voltage:** 50 V