# MULP275-0324-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MULP275-0324-2
- **Manufacturer:** EOS Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mulp275-0324-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mulp275-0324-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cUL, NEMKO, UL
- **Current:** 6.67 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 160W (275W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.50" W x 0.75" H (127.0mm x 88.9mm x 19.1mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV