# MUF4503S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MUF4503S
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/muf4503s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/muf4503s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 460MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 450MHz ~ 470MHz
- **Gain:** 3dBi
- **Height (Max):** 16.000" (406.40mm)
- **Mounting Type:** Base Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 200 W