# MUBW40-12T7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MUBW40-12T7
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mubw40-12t7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mubw40-12t7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Three Phase Inverter with Brake
- **Current:** 62 A
- **IGBT Type:** Trench
- **Input:** Three Phase Bridge Rectifier
- **Input Capacitance (Cies) @ Vce:** 2.5 nF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** Yes
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 220 W
- **Supplier Device Package:** E2
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.6V @ 15V, 40A
- **Voltage:** 1200 V