# MU18-187DMX-BOTTLE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MU18-187DMX-BOTTLE
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mu18-187dmx-bottle
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mu18-187dmx-bottle#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/71/59/38/7159383-3M10420-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Copper, ETP
- **Features:** Butted Seam
- **Gender:** Male
- **Insulation:** Non-Insulated
- **Length:** 0.640" (16.26mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.020" (0.51mm)
- **Tab Width:** 0.187" (4.75mm)