# MU14-250DFK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MU14-250DFK
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mu14-250dfk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mu14-250dfk#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/71/56/83/7156839-920044-11-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Brass
- **Features:** Butted Seam
- **Gender:** Female
- **Insulation:** Non-Insulated
- **Length:** 0.660" (16.76mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.250" (6.35mm)