# MU14-110DFX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MU14-110DFX
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mu14-110dfx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mu14-110dfx#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/71/59/53/7159530-920044-09-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Brass
- **Features:** Butted Seam
- **Gender:** Female
- **Insulation:** Non-Insulated
- **Length:** 0.540" (13.72mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.020" (0.51mm)
- **Tab Width:** 0.110" (2.79mm), 0.125" (3.18mm)