# MTZJT-728.2C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTZJT-728.2C
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtzjt-728-2c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtzjt-728-2c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/1S/S1/33/1SS133T-77TB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 nA @ 5 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 20 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** MSD
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage:** 8.2 V