# MTSW-214-09-S-D-200-RA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTSW-214-09-S-D-200-RA
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtsw-214-09-s-d-200-ra
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtsw-214-09-s-d-200-ra#rfq
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 30.0µin (0.76µm)
- **Contact Length:** 0.200" (5.08mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.219" (5.56mm)
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.200" (5.08mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)