# MTSW-150-09-G-S-110-RE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTSW-150-09-G-S-110-RE
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtsw-150-09-g-s-110-re
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtsw-150-09-g-s-110-re#rfq
- **Contact Length:** 0.110" (2.79mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.119" (3.02mm)
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)