# MTSW-110-08-G-D-330
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTSW-110-08-G-D-330
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtsw-110-08-g-d-330
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtsw-110-08-g-d-330#rfq
- **Contact Length:** 0.330" (8.38mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Contact Length:** 0.530" (13.46mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)