# MTSW-103-10-T-S-180-RA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTSW-103-10-T-S-180-RA
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtsw-103-10-t-s-180-ra
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtsw-103-10-t-s-180-ra#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Cuttable
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Length:** 0.180" (4.57mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.119" (3.02mm)
- **Insulation Material:** Polyester, Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 3
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)