# MTMS-121-53-S-D-285
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTMS-121-53-S-D-285
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtms-121-53-s-d-285
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtms-121-53-s-d-285#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Contact Length:** 0.285" (7.24mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 42
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Contact Length:** 0.505" (12.83mm)
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)