# MTMS-106-02-G-S-100-005
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTMS-106-02-G-S-100-005
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtms-106-02-g-s-100-005
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtms-106-02-g-s-100-005#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Contact Length:** 0.100" (2.54mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 6
- **Number of Positions Loaded:** 5
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Contact Length:** 0.320" (8.13mm)
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)