# MTMM-145-13-L-S-070
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTMM-145-13-L-S-070
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtmm-145-13-l-s-070
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtmm-145-13-l-s-070#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Cuttable
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 10.0µin (0.25µm)
- **Contact Length:** 0.070" (1.78mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 45
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Contact Length:** 0.673" (17.09mm)
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)