# MTMM-145-10-G-Q-225
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTMM-145-10-G-Q-225
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtmm-145-10-g-q-225
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtmm-145-10-g-q-225#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Cuttable
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 20.0µin (0.51µm)
- **Contact Length:** 0.225" (5.72mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 180
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Contact Length:** 0.555" (14.10mm)
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)