# MTMM-104-07-F-S-272
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTMM-104-07-F-S-272
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtmm-104-07-f-s-272
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtmm-104-07-f-s-272#rfq
- **Contact Length:** 0.272" (6.90mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Contact Length:** 0.456" (11.58mm)
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)