# MTLW-120-22-G-D-230
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTLW-120-22-G-D-230
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtlw-120-22-g-d-230
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtlw-120-22-g-d-230#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Contact Length:** 0.230" (5.84mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 5.2A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.060" (1.52mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Contact Length:** 0.630" (16.00mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)