# MTE140-12SX-F-W6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTE140-12SX-F-W6
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mte140-12sx-f-w6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mte140-12sx-f-w6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cUL, FCC, TUV, UL
- **Cord Length:** 39.4" (1.00m)
- **Current:** 10.84A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 130 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.69" L x 2.55" W x 1.52" H (170.0mm x 64.8mm x 38.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 12V