# MTC120WX75GD-SMD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MTC120WX75GD-SMD
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mtc120wx75gd-smd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mtc120wx75gd-smd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
- **Current:** 180A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 75V
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 178nC @ 10V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 10500pF @ 25V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 3.1mOhm @ 100A, 10V
- **Supplier Device Package:** ISOPLUS-DIL
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 1mA