# MT61M256M32JE-10 AAT:A TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MT61M256M32JE-10 AAT:A TR
- **Manufacturer:** Micron Technology Inc.
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mt61m256m32je-10-aat-a-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mt61m256m32je-10-aat-a-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 1.25 GHz
- **Memory Format:** RAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 256M x 32
- **Memory Size:** 8Gbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Supplier Device Package:** 180-FBGA (12x14)
- **Technology:** SGRAM - GDDR6
- **Voltage:** 1.21V ~ 1.29V