# MT40A512M16TB-062E:J TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MT40A512M16TB-062E:J TR
- **Manufacturer:** Micron Technology Inc.
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mt40a512m16tb-062e-j-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mt40a512m16tb-062e-j-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 19 ns
- **Clock Frequency:** 1.6 GHz
- **Memory Format:** DRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 512M x 16
- **Memory Size:** 8Gbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 95°C (TC)
- **Supplier Device Package:** 96-FBGA (7.5x13.5)
- **Technology:** SDRAM - DDR4
- **Voltage:** 1.14V ~ 1.26V