# MT40A1G16TD-062E AAT:F TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MT40A1G16TD-062E AAT:F TR
- **Manufacturer:** Micron Technology Inc.
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mt40a1g16td-062e-aat-f-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mt40a1g16td-062e-aat-f-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 19 ns
- **Clock Frequency:** 1.6 GHz
- **Memory Format:** DRAM
- **Memory Interface:** POD
- **Memory Organization:** 1G x 16
- **Memory Size:** 16Gbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TC)
- **Technology:** SDRAM - DDR4
- **Voltage:** 1.14V ~ 1.26V