# MT326115
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MT326115
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mt326115
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mt326115#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/62/12866267-PB867-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 115VAC
- **Contact Form:** 3PDT (3 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Test Button
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 92 VAC
- **Must Release Voltage:** 46 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 50°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 400VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)