# MT20E-2412SI-W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MT20E-2412SI-W
- **Manufacturer:** Kaga Electronics USA
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mt20e-2412si-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mt20e-2412si-w#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/16/33/12163313-62-1147-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.67A
- **Efficiency:** 86%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 66°C
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V