# MT12A-1212WI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MT12A-1212WI
- **Manufacturer:** Kaga Electronics USA
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mt12a-1212wi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mt12a-1212wi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 500mA, 500mA
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 12 W
- **Size:** 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)