# MT10-0R1F1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MT10-0R1F1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mt10-0r1f1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mt10-0r1f1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.355" Dia x 1.755" L (9.02mm x 44.58mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±1%