# MSS41A24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSS41A24
- **Manufacturer:** Coto Technology
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mss41a24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mss41a24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/89/82/12898225-MSS41A24-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 11.1 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 2 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 2 VDC
- **Operate Time:** 1.75 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Release Time:** 1.5 ms
- **Switching Voltage:** 500VAC, 500VDC - Max