# MSRTA600100A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSRTA600100A
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msrta600100a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msrta600100a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25 A @ 600 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** Three Tower
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.2 V @ 600 A