# MSRTA30080AD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSRTA30080AD
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msrta30080ad
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msrta30080ad#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 A @ 800 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** Three Tower
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.1 V @ 300 A