Part Number: MSRTA300160AD Manufacturer: GeneSiC Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/msrta300160ad RFQ URL: https://distyparts.com/product/msrta300160ad#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/20/95/8120950-MBRT20060RGN-ND.jpg Summary: MSRTA300160AD is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by GeneSiC Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MSRTA300160AD is a diodes - rectifiers - arrays from GeneSiC Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 25 A @ 200 V Diode Configuration: 1 Pair Series Connection Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -55°C ~ 150°C Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: Three Tower Technology: Standard Voltage: 1.2 V @ 300 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/genesic-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/msrta300160ad