# MSRT200140AD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSRT200140AD
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msrt200140ad
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msrt200140ad#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 1400 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** Three Tower
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.1 V @ 200 A