# MSR3-0R025J1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSR3-0R025J1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msr3-0r025j1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msr3-0r025j1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/92/85/13928542-696-1639-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
- **Height:** 1.000" (25.40mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 25 mΩ
- **Size:** 0.598" L x 0.067" W (15.20mm x 1.70mm)
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%