# MSMCJ15CA/TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSMCJ15CA/TR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msmcj15ca-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msmcj15ca-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 61.5A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SMCJ (DO-214AB)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 24.4V