# MSMCG15A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSMCG15A
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msmcg15a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msmcg15a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/41/73/2541730-1086-8883-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 61.5A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SMCG (DO-215AB)
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 24.4V