# MSI3116H48B2-BBR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSI3116H48B2-BBR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msi3116h48b2-bbr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msi3116h48b2-bbr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1675.0 CFM (46.90m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 76.0dB(A)
- **RPM:** 2100 RPM
- **Size:** Round - 315mm Dia
- **Static Pressure:** 3.150 in H2O (784.7 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 6.6 lbs (3 kg)
- **Width:** 161.0mm