# MSI2577H24B1+7-BBR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSI2577H24B1+7-BBR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msi2577h24b1-7-bbr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msi2577h24b1-7-bbr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/74/8507744-1570-1877-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 716.0 CFM (20.05m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach), Voltage Control
- **Noise:** 76.0dB(A)
- **RPM:** 2800 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 3.365 in H2O (838.2 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 4.5 lbs (2 kg)
- **Width:** 77.30mm