# MSI1380H24B1-BBR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSI1380H24B1-BBR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msi1380h24b1-bbr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msi1380h24b1-bbr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/00/8508001-1570-1871-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 177.1 CFM (4.96m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 66.0dB(A)
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Round - 133mm Dia
- **Static Pressure:** 1.780 in H2O (443.4 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 1.7 lbs (771.1 g)
- **Width:** 80.50mm