# MSI1225H24B-BBR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSI1225H24B-BBR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/msi1225h24b-bbr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/msi1225h24b-bbr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/03/8507036-1570-1345-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 58.0 CFM (1.62m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 54.0dB(A)
- **RPM:** 3300 RPM
- **Size:** Round - 120mm Dia
- **Static Pressure:** 0.570 in H2O (142.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.356 lb (161.48 g)
- **Width:** 25.80mm