# MSCDRI-74-2R2M-RU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSCDRI-74-2R2M-RU
- **Manufacturer:** Mag Layers
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mscdri-74-2r2m-ru
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mscdri-74-2r2m-ru#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **DC Resistance (DCR):** 14.7mOhm Max
- **Height:** 0.181" (4.60mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
- **Tolerance:** ±20%