# MSCDRI-7040AL-4R7N-RU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MSCDRI-7040AL-4R7N-RU
- **Manufacturer:** Mag Layers
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mscdri-7040al-4r7n-ru
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mscdri-7040al-4r7n-ru#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 4.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 14.1mOhm
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
- **Tolerance:** ±30%